Zespół Szkół Publicznych im. Jana Pawła II w Redle


Idź do treści

Wydarzenia

XVIII Msza Katyńska na Cmentarzu w Połczynie-Zdroju

17 września 2011 r., na Cmentarzu Komunalnym w Połczynie Zdroju odbyła się XVIII Msza Święta Katyńska, której przewodniczył ksiądz proboszcz Tadeusz Wilk. W połczyńskich uroczystościach uczestniczyli m.in.: uczniowie szkół z miasta i gminy Połczyn Zdrój, kombatanci, przedstawiciele połczyńskich zakładów pracy, harcerze, wojsko, służby mundurowe, nieliczni mieszkańcy Połczyna Zdroju, nauczyciele, władze samorządowe itp.
Po godzinie 17. uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Połczynie Zdroju przekazali swoim rówieśnikom z Zespołu Szkół Publicznych im. Jana Pawła II w Redle symboliczny brzozowy Krzyż Pamięci o ofiarach ludobójstwa sowieckiego na polskich jeńcach wojennych. Tradycyjnie już odczytano Apel Poległych, żołnierze oddali salwę honorową, złożono wiązanki kwiatów pod Krzyżem Katyńskim. Na koniec uczestnicy połczyńskich uroczystości udali się pod dęby katyńskie, aby złożyć tam symboliczne róże.
Należy dodać, że nasza szkoła bierze udział w programie: KATYŃ... OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA, którego celem jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21.857 DĘBÓW ĘCI. Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie, według zasady jeden DĄB to jedno nazwisko. W Programie uczestniczy już ponad 3.000 instytucji z Polski i spoza jej granic, w tym: szkoły, ośrodki wychowawcze, placówki opiekuńcze i edukacyjne, komendy policji i placówki straży granicznej, starostwa powiatowe i urzędy gmin, parafie, szpitale, drużyny harcerskie, kluby sportowe, stowarzyszenia kombatantów, organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa, media lokalne i ogólnopolskie.
Program KATYŃ... OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA stwarza wspaniałą okazję do zaszczepienia młodemu pokoleniu pamięci o tragicznej historii wojny, widzianej przez pryzmat losów konkretnego człowieka i jego najbliższych. Edukacyjny i społeczny wymiar Programu polega także na integracji środowisk edukacyjnych, samorządowych i społeczności lokalnych poprzez zachęcanie ich do podjęcia wspólnych działań na rzecz wychowania młodzieży na świadomych i odpowiedzialnych obywateli, żyjących w prawdzie historycznej i w poczuciu przynależności do Narodu i państwa. Nasza szkoła opiekuje się dębem upamiętniającym postać księdza majora Jana Leona Ziółkowskiego


Powrót do treści | Wróć do menu głównego